fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Ostroga piętowa – jak i kto może pomóc?

Ostroga piętowa – jak i kto może pomóc?

  • przez
Boląca pięta

Pewnie, nie raz słyszałeś/łaś, że ktoś z Twoich znajomych czy bliskich lub właśnie Ty masz ostrogę piętową.
Czy ostroga piętowa boli ?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wytłumaczyć czym jest.
To wyrostek kostny w postaci kolca kości piętowej, widoczny na zdjęciu Rtg w trakcie diagnostyki przyczyn bólu stopy.
Jednak sam wyrostek nie sprawia tyle bólu co sama przyczyny jego powstania czyli przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Objawy zapalenia to silny ból po okresie spoczynku, zmniejszający się po podjęciu aktywności, ograniczony zakres ruchu w stawie skokowym, przykurcz mięśni łydki oraz bolesna tkliwość przyśrodkowej części kości piętowej.
Mówi się przewlekłe zapalenie, ponieważ bardzo często pacjenci przechodzą ten bolesny stan stosują domowe sposoby: maści, okłady i ograniczają ruch, aż do momentu kiedy mija i znowu wraca za jakiś czas.
Takie koło, nieleczonego zapalenia, doprowadza do wytworzenia wyrostka kostnego w miejscu przyczepu, gdzie powstawał stan zapalny.

Do jednych z przyczyn możemy zaliczyć:

Jak i kto może pomóc?

Najlepiej udać się na konsultacje i badanie stóp, przeprowadzane przez specjalistę: podologii ortopedycznej, fizjoterapii ortopedycznej lub ortopedę.
Leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich zabiegów przeciwzapalnych (terapia FSM, ultradźwięki, fala uderzeniowa) zabiegów manualnych na tkankach miękkich i stawach stopy, oraz dobór odpowiedniego obuwia i indywidualnych wkładek korygujących ustawienie stopy lub odciążających.

Nie czekaj kiedy zauważysz takie objawy jak:

– sztywność poranna stóp,
– ograniczona ruchomość stopy
– ból lub przykurcz łydek
– ból stóp

Unikaj :

– za dużych, luźnych butów
– klapek
– chodzenia tylko w butach na obcasie
– chodzenia w butach o twardej podeszwie
– tanich butów roboczych

W naszym gabinecie wykonujemy całościowe leczenie. Od badania komputerowego po terapię oraz zastosowanie wkładek ortopedycznych. Wykonaliśmy ponad tysiąc badań stóp.
Zapraszamy