Jak wiemy kluczową rolę immunologiczną mają nasze jelita w tkance limfoidalnej (GALT), a co za tym idzie istotna jest równowaga i różnorodność mikrobiomu. Mamy realną możliwość przeciwdziałania stanom zapalnym i nie dopuścić, aby bakteria prozapalne przejęły kontrolę. Proces jest prosty – brak równowagi bakterii, duża ilość pasożytów i grzybów prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, co aktywuje układ immunologiczny i autoreaktywne limfocyty. Jeśli dodamy do tego czynniki zewnętrzne jak na przykład stres, to może doprowadzić do nadmiernej aktywności układu ochronnego i choroby autoagresyjnej.
Nerw błędny kontroluje stan zapalny i jego zadaniem jest aktywacja odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jeśli stale jesteśmy w procesie zapalnym uczymy nerw błędny by przestał wykazywać pozytywne przeciwzapalne działanie. Nie dzieje się to od razu, ale wyobraźmy sobie 20 lat prozapalnej diety, stresu i przewlekłego stanu zapalnego. Po tym czasie nasz nerw błędny na pewno nie reaguje tak jak powinien.
Często choroby autoagresyjne są wynikiem silnego stresu lub traumy, silnego lęku. Stan zapalny jest dobry dla nas, jeśli tylko jest kontrolowany przez nerw błędny i układ przywspółczulny. W przypadku silnej traumy często wchodzimy w tryb uciekaj lub walcz, co będzie wzmacniało procesy zapalne.
Zatem dochodząc do sedna, jeśli aktywujemy nerw błędny i do tego zadbamy o różnorodność mikrobiomu jelitowego jest duża szansa, że wyciszymy chorobę autoagresyjną. Jeśli na szczęście jeszcze nie chorujemy, to i tak warto działać, aby wyciszyć stany zapalne.
Co możesz zrobić?
- Polecamy terapie FSM – aktywacja poprzez mikroprądy o specyficznych częstotliwościach
- Ćwicz oddychanie
- Śpiewaj
- Ćwicz Jogę
- Wysypiaj się
- Dbaj o bogatą, różnorodną dietę
- Pij wodę
- Medytuj, utrzymuj kontakt z naturą
- Jeśli jest potrzeba suplementuj się, zwłaszcza kwasy Omega3 i cynk
Sposobów jest dużo i naprawdę warto! Jeśli nie masz siły, czasu, motywacji na ćwiczenia zapraszamy na relaksującą godzinną terapię do gabinetu.
ŹRÓDŁO: „Jak właściwie stymulować nerw błędny” Dr Navaz Habib