Akupunktura – naturalna metoda przywracania równowagi organizmu
Akupunktura to starożytna metoda lecznicza wywodząca się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). Poprzez stymulację odpowiednich punktów na ciele człowieka pomaga przywrócić równowagę energetyczną organizmu, łagodząc wiele dolegliwości zdrowotnych. Zgodnie z legendą, zrodziła się ze spostrzeżeń chińskich wojowników, którzy zranieni strzałami z łuku lub broni kłutej zaobserwowali, jak znikają u nich inne, uporczywe dolegliwości bólowe. W Polsce korzenie akupunktury sięgają połowy XVII wieku dzięki misjonarzowi Michałowi Boymowi. Współczesną propagację akupunktury w Polsce zawdzięczamy prof. Zbigniewowi Garnuszewskiemu, który w latach 70. wprowadził ją jako metodę leczenia. W 1978 roku otwarto pierwszą poradnię leczenia akupunkturą, a w 1987 roku zarejestrowano Polskie Towarzystwo Akupunktury.
Jak działa akupunktura?
Nakłuwanie cienkimi, specjalnymi igłami tzw. punktów akupunkturowych zlokalizowanych na meridianach (kanałach energetycznych) pobudza układ nerwowy i krążenie. W efekcie organizm zaczyna wydzielać naturalne endorfiny, które działają przeciwbólowo i relaksująco.Badania wykazały, że punkty akupunkturowe są bardziej unaczynione oraz mają większą aktywność elektryczną, co potwierdza ich skuteczność w leczeniu wielu dolegliwości.
Mechanizm działania akupunktury
Akupunktura wpływa na odruchy trzewno-skórne oraz skórno-trzewne. Nakłuwając odpowiednie punkty biologicznie aktywne, można wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, poprawiając ich ukrwienie, odżywienie oraz zmniejszając natężenie bólu. Stymulacja punktów akupunktury powoduje również wzmożone wydzielanie endorfin i neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, co ma działanie przeciwbólowe i euforyzujące.
Na co pomaga akupunktura?
- Bóle pleców i kręgosłupa,
- Rwa kulszowa,
- Choroby zwyrodnieniowe stawów,
- Kontuzje i urazy sportowe.
- Astma oskrzelowa,
- Zapalenie migdałków i gardła,
- Choroba wrzodowa, niestrawność, zaparcia.
- Migrena i napięciowe bóle głowy,
- Nerwice i stany lękowe,
- Bezsenność.
- Nieregularne cykle miesiączkowe,
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
- Przewlekłe zapalenia układu moczowego.
Korzyści płynące z akupunktury
- Łagodzenie bólu – terapia działa przeciwbólowo i relaksacyjnie.
- Wsparcie naturalnych procesów leczenia – mobilizuje organizm do regeneracji.
- Bezpieczne uzupełnienie terapii – akupunktura może wspierać inne metody leczenia.
- Poprawa samopoczucia – wpływa na harmonię ciała i umysłu.
Jak przygotować się do zabiegu i czy akupunktura boli?
Zabieg akupunktury powinien przynieść odprężenie, dlatego zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku około 2 godziny przed sesją oraz rezygnacja z używek podnoszących ciśnienie krwi. Igły stosowane w akupunkturze są bardzo cienkie i pokryte silikonem, co minimalizuje dyskomfort. Pacjent może odczuwać delikatne rozpieranie lub uczucie ciepła w okolicy nakłucia.
Przeciwwskazania do akupunktury
Akupunktura jest niewskazana w przypadku:
- Zaburzeń krzepnięcia krwi (np. hemofilia),
- Stanów zapalnych skóry,
- Silnego osłabienia organizmu,
- Spożycia alkoholu.
W przypadku ciąży zabieg wymaga szczególnej ostrożności i powinien być wykonany przez doświadczonego specjalistę.
Czy pacjenci cierpiący na aichmofobię (lęk przed igłami) muszą zrezygnować z terapii? Pacjenci z lękiem przed igłami mogą skorzystać z akupresury – metodą bezigłową, która również wykorzystuje punkty akupunkturowe poprzez ugniatanie, naciskanie i szczypanie.
Akupunktura to nie tylko terapia bólu, ale także sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i równowagi organizmu. Jeżeli poszukujesz naturalnej i sprawdzonej metody leczenia – skorzystaj z możliwości, jakie oferuje ta starożytna praktyka.